Vannak szavak, amik hallatán az emberben furcsa érzés támad. Nem feltétlenül rossz, de mély, sokrétegű. Az antant” ilyen szó. Együttállást jelentett, nagyhatalmak szövetségét, ami – visszatekintve a történelem lapjairól – nemcsak egy politikai vagy katonai paktum volt. Valami sokkal több, ami formálta a világot, és benne az embereket. A háború árnyékában jött létre, és annak kimenetelét döntően befolyásolta.
Ahhoz, hogy megértsük az Antant jelentőségét, a történelembe kell pillantanunk. A 20. század elejére visszarepülve láthatjuk, hogyan épült fel ez a különös „baráti egyetértés” Franciaország, Oroszország és Nagy-Britannia között. Nem volt ez egy klasszikus katonai szövetség a szó mai értelmében, inkább egy sor egyezmény és megegyezés, ami a közös érdekek mentén alakult. Célja elsősorban a növekvő német befolyás ellensúlyozása volt. Aztán jött 1914, és ez a laza kötelék acélszilárdságúvá vált a háborúban. A világtörténelem egyik legvéresebb konfliktusában álltak szemben a Központi Hatalmakkal, és a győzelmük teljesen átrajzolta Európa térképét, és persze sok-sok ember sorsát.
De mi köze mindennek a kultúrához? Nagyon sok. A háborúk mindig mély nyomot hagynak a társadalom lelkében, és az Antant által kivívott győzelem, a vesztes országokra kényszerített békeszerződések (gondoljunk csak Trianonra) generációkon át formálták az emberek gondolkodását, művészetét, irodalmát. Hogyan ábrázolták az ellenséget a művészetben? Milyen verseket írtak a katonákról, az otthon maradókról? Hogyan befolyásolta a nemzeti identitást a vereség vagy a győzelem ténye, és ebben mekkora szerepe volt az „Antant” mint külső erő képének? A háború utáni időszak kultúrája – mind a győztes, mind a vesztes oldalon – tele van a konfliktus feldolgozásának kísérleteivel, és az Antant, mint a győzelem szimbóluma (vagy épp a veszteség okozója), gyakran jelen volt ezen művek hátterében, vagy éppen a fő témájaként. Filmszalagon, vásznon, könyvek lapjain elevenedett meg az a kor, amikor a szövetségek döntötték el a világ sorsát.
Emlékeztető arra, hogy a történelem nem csupán dátumok és nevek sorozata. Az Antant is több volt, mint egy politikai alakulat. Egy olyan erő volt, amelynek cselekedetei messzire gyűrűztek, hatottak a kultúrára, az emberek érzéseire, és máig érezhető a súlya a kollektív emlékezetben, különösen a Háború kategória kontextusában.